Motto měsíce:
Bez pádů bychom si neuvědomili, jak krásné je být na nohou

Plánování dne

13. ledna 2015 v 14:21 | elis |  Rady a tipy
Ačkoli se to spoustě lidí nemusí zdát, pro dosažení mých cílů je pro mě klíčové plánování a to nejlépe v mnoha různých barvách - zase se nechávám unést... Na druhou stranu, mnohobarevnost sebou nese několik výhod jako jsou: přehlednost a pozitivní naladění (pokud zvolíte ty správné barvy).
Možná už jste to pochopili - plánování mě baví. Problémy však přicházejí s dodržováním oněch plánů. Je proto velmi důležité naplánovat si činnosti dle svých sil a schopností. Je tedy důležité dobře se znát a plánovat si odpočinek. Ono taky není dobré být příliš důslední jinak budeme otrávení dřív, než začneme. Důležité je hodit se do pohody, nic nepřehánět a nečekat od sebe zázraky. Na druhou stranu musíme své úkoly plnit - nedáváme si je přece bezdůvodně, něčeho chceme dosáhnout.
Zde mám několik typů jak si naplánovat den tak, abychom se z něj nezbláznili a večer nepropadali depresi, že jsme spoustu věcí vynechali:
1. Stanovte si a rozlišujte cíle dlouhodobé a krátkodobé. Zcela logicky odvozujme krátkodobé od těch dlouhodobých. Také je můžeme více rozvrstvit. Např: Roční, měsíční, týdenní, denní. Je navíc vhodné určit priority.
2.S úkoly to nepřeháníme! Hlavně na začátku bychom se měli krotit. Nejsme přece stroje a po nějaké době se unavíme, a pokud to v tom případě přímo nezabalíme, naše práce stejně nebude tak kvalitní.
3. Plánujte si přestávky. Pokud je to možné, rozdělte si činnosti na menší časové úseky a ty prokládejte pauzami.
Např. každou půlhodinu 5 - 10 minut přestávka. Nebudete tolik ve stresu.
4. Diář si zaplňujte teprve den předem. Je jasné, že některé věci v diáři budete mít už delší dobu (dovolená, oslava narozenin, rande), ale protože jen málokdy jde všechno tak, jak by mělo je v tomto případě často lepší nechat to na poslední chvíli. Navíc budete mnohem flexibilnější.
5. Mějte cíle vypsané zvlášť a pokud možno u sebe. Podle toho, co chcete daný den zvládnout, plánujte činnosti. Nemusíte tolik trvat na přesném časovém vymezení aktivit, ale hlavně si dávejte pozor na splnění cílů. Diář má být pomocníkem. Není to jízdní řád.
6. Elektronický diář. Pokud nejste zrovna věrní fanoušci těch tištěných, je skvělá volba stáhnout si nějakou chytrou aplikaci. Práce s ní je jednodušší, čistější a dovoluje spoustu věcí navíc. Navíc tak diář máte neustále u sebe.

Na závěr bych ráda dodala, že největší předností plánování je to, že přebíráte odpovědnost nad svým životem a to už za tu menší námahu stojí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama